Cyklopúť Zvolen-Kraków: osemnásť hodinová, hmlistá, nekonečná...

Autor: Dominik Mellen | 12.5.2014 o 17:30 | (upravené 18.11.2015 o 23:05) Karma článku: 10,61 | Prečítané:  2066x

Ja, bicykel, čarovná metropola malopoľského vojvodstva a predlhých 444 kilometrov v sedle vtesnaných do jediného dňa. Až 93% z naplánovanej trasy bolo novinkou aj pre mňa, ja som pripravený, bicykel tiež, idem na to!!! :)

S myšlienkou navštíviť Krakov som sa pohrával už nejaký ten týždeň. Pred mesiacom sme sa spoločne s bratom smiali: "Ako tam pôjdeš?" a ja som mu len zo žartu odpovedal: "Však normálne, do google maps si zadám počiatočný bod Zvolen, cieľový Krakov, zavriem oči a náhodne potiahnem myškou." Pousmiali sme sa nad tým, ktovie, kadiaľ by ma to vlastne poslalo :) Nakoniec som sa rozhodol pre novohradsko-gemersko-spišskú kombináciu regiónov.

Ako iste mnohí z vás vedia, prejsť dobšinský kopec je síce frajerina :), ja radšej frajera strúhať nebudem, budem teda stúpať na východnejšie položené sedlo Súľová vedúce do obce Hnilec. Trasa je už naplánovaná, skratky niet :)

Zvolen, Detva, Kriváň, Mýtna, Lučenec, Rimavská Sobota, Tornaľa, Rožňava, Hnilec, Spišská Nová Ves, Kežmarok, Stará Ľubovňa, hraničný prechod Mníšek nad Popradom, Nowy Sacz, Brzesko, Kraków

Zvolen -> Kraków - Strava

2-1.png

2-2.png

Štvrtok, 8.5.2014, sviatočný Deň víťazstva nad fašizmom strávim obsiahlymi prípravami a oddychom.

23:13 - Svoju dlhočiznú etapu zahajujem vo Zvolene prvým šliapnutím po zuby ozbrojený reflexnými prvkami a svetlami. Úvodné kilometre idú napriek tme ako po masle. Som príjemne zaskočený, hlavná dopravná tepna smer Košice zíva prázdnotou, predsa len, je hlboká noc.

2-3.jpg

Kúsok za Rimavskou Sobotou mám krátku prestávku, v podstate nemám pojem o čase a tak rozsvietim displej na mobile, je 2:23. Pred obcou Bátka ma čaká nepríjemné prekvapenie v podobe hmly. Snažím sa absolútne koncentrovať, každé auto, kamión je dvojnásobné potenciálne nebezpečenstvo oproti bicyklovaniu počas dňa. Týmito úsekmi trielim prvý krát, terén je jemne zvlnený, sú tu kratučké stúpania a následné zjazdy. Veru, ísť 50 km/h rýchlosťou po tme, v obrovskej hmle je nebezpečné, zrazu mi nie je všetko jedno, ruky mám na brzdách a snažím sa držať si stredovú čiaru. Možno vám to vyznie šialene, ale držať sa bočnej čiary by momentálne bolo oveľa nebezpečnejšie. Ja som však večný optimista a netrpezlivo očakávam ranné brieždenie. V Plešivci sa rozvidnieva, hmla ma však bude sprevádzať takmer polovicou celej štreky.

Cesta do neznáma

2-4.jpg

Dámy a páni, toto je moje "GPS" priamo na riaditkách :)

2-5.jpg

Pri kaštieli Betliar som zhruba o pol šiestej ráno, slušné :)

2-6.jpg

Čaká na mňa prvé naozajstné stúpanie, na moje prekvapenie nie je strmé, s plným batohom to však dá zabrať.

2-7.jpg

Ak som spomínal v poslednom článku niečo o krásnom ráne, dnešné si s tým minulým môže ruky podať. Lúče slnka úchvatne prenikajú cez koruny stromov, som v raji a to takmer doslova, Slovenský raj je odtiaľto čo by kameňom dohodil.

2-8.jpg

2-9.jpg

Sedlo Súľová, prechod okresov Spišská Nová Ves/Rožňava

2-10.jpg

2-11.jpg

obec Hnilec obklopená nádhernou prírodou

2-12.jpg

2-13.jpg

Spiš mám ako na dlani, avšak už teraz vidím, že celá Spišská kotlina je opäť ponorená do hmly, čochvíľa budem v tomto mlieku aj ja.

2-14.jpg

2-15.jpg

Na chvíľu na mňa vykukne aj Lomnický štít

2-16.jpg

Spišská Nová Ves, na tachometri je napriek pol deviatej ráno už cez dvesto kilometrov. Netrpezlivo čakám, kedy hmla vystúpi a umožní mi nádherné výhľady na Vysoké Tatry.

2-17.jpg

Gerlachovský štít

2-18.jpg

Vysoké Tatry, v strede Slavkovský štít

2-19.jpg

2-20.jpg

Obec Vrbov a Kráľova hoľa

2-21.jpg

V Starej Ľubovni vystúpam až ku hradu, kde sa aj naobedujem, práve nie je na oblohe takmer ani mráčika. O necelú trištvrte hodinu sa nestíham diviť, ani som si to nevšimol, kompletne sa však zatiahlo, snáď nezmoknem.

Slovensko-poľský hraničný prechod Mníšek nad Popradom-Piwniczna

2-22.jpg

Hneď za hranicami ma úplne celého vytrasie takmer kilometrový úsek mačacích hláv, to ešte ani len nešípim, že sa nejedná o posledný. Po kratučkom zjazde do Gminy Rytro vo veľkej rýchlosti vletím na ďalší pavé úsek, šuup, náhle sa mi uvoľní zadné svetlo, našťastie nič iné :)

Náročný kopec už na mňa nečíha, ale asi by som ho s radosťou vymenil za v tejto poľskej oblasti typické prehupy, v malopoľskom vojvodstve sú snáď aspoň pre mňa známejšie, ako samotné legendárne krówki. :)

Z Brzeska to mám už "len" päťdesiat kilometrov, no cesta štýlom hore-dolu minimálne dvadsaťkrát mi systematicky, pomaly, ale isto odoberá sily. Pri každom miernom kopčeku si vravím: "Tak za týmto už uvidím Krakov" - poviem si to mnohokrát, uvidieť metropolu na dosah by bolo na nezaplatenie.

18:30 vchádzam do Krakova, je samozrejmosťou, že v takomto veľkomeste premávka hustne, pribúda aj veľa semafórov. Svižne pedálujem autami zaplnenými ulicami, je to nepopísateľný pocit.

2-23.jpg

Kraków - kráľovské mesto s centrom mesta zapísaným v zozname kultúrneho dedičstva UNESCO s množstvom gotických, barokových, ale aj renesančných pamiatok. Mám to namierené priamo do srdca mesta, na Hlavné námestie (Rynek Główny), kde sa vypína Mariánska bazilika (Bazylika Mariacka)

2-24.jpg

2-25.jpg

2-26.jpg

2-27.jpg

Opäť pri, aj pod bicyklom :)

2-28.jpg

2-29.jpg

Wawelský hrad (Zamek Królewski na Wawelu)

2-30.jpg

Zaslúžená odmena :)

2-31a.jpg

Sanktuárium Božieho milosrdenstva v časti Łagiewniki (Sanktuarium Bożego Miłosierdzie)

2-32.jpg

Práve sanktuárium pomenované po svätom Jánovi Pavlovi II. sa stalo miestom môjho ubytovania. Nasledujúci deň, v sobotu 10. mája sa tu konala púť, svätá omša, ktorej som bol účastníkom už aj s mojimi rodičmi, ktorí zabezpečili môj odvoz domov.

Ani zďaleka som nebol jediný, kto si to sem namieril na bicykli, porozprával som sa aj s chalanmi, ktorí sem doputovali z rôznych kútov Slovenska, ich strediskom je však Ludrová a pod názvom Don Bosco Tour podobným spôsobom bicyklujú do najrôznejších pútnických kútov Európy :)

2-33.jpg

Aj v slnečnú sobotu sme sa poobede spoločne s rodičmi vybrali do centra mesta, odtiaľ už smer Zvolen. Cesta naspäť bola,... kratšia :)

Floriańska ulica

2-34.jpg

Gotický interiér Mariánskej bazilky na Hlavnom námestí

2-35.jpg

Kraków Główny/Galeria Krakowskia

2-36.jpg

Tak ktoré bude nasledovať? :)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Geológ: Ochladili Zem a vyhubili ľudí. Našu planétu čaká supererupcia

Výbuch supervulkánu by bol aj dnes katastrofický, hovorí geochronológ Martin Danišík, ktorý publikoval v prestížnom vedeckom časopise.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.


Už ste čítali?